Południowa Kreta – Plażowy raj – część 2

Mikro Ammoudi Beach Kreta

Malownicze plaże, wąwozy, gaje oliwne. Południowa Kreta jest niekwestionowaną królową pięknych krajobrazów. To istny plażowy raj dla miłośników wakacyjnego chilloutu przy szumie morskich fal. Od razu nadmienię, że wpis nie wyczerpuje całego plażowego tematu, bo zarówno w pierwszej części Południowa Kreta – Nieodkryta perła!, jak i w kolejnej znajdziesz jeszcze co nieco w tym temacie. Warto tam zarezerwować nocleg. Na końcu znajdziesz tam polecajkę hotelową — koniecznie sprawdź, bo jest bez wątpienia warta uwagi.

Kalypso Beach

Zatoka Kalypso Beach Kreta

Ta niewielka plaża ukryta pomiędzy skałami Zatoki Karavos jest określana mianem pirackiej. Legenda głosi, że kilka wieków wstecz, piraci ukrywali się w niej po swoich rabunkowych morskich wyczynach. Miejsce jest niesamowite. Pionowe kilkudziesięciometrowe skały wyłaniające się z tafli wody robią olbrzymie wrażenie. Nie bez przyczyny miejsce to jest nazywane kreteńskimi fiordami. Kąpiel w tym miejscu ekscytuje, jednocześnie przyprawiając o dreszcze.

Kalypso Beach Kreta

Żeby dojść na plażę, wystarczy przejść przez teren Hotelu Kalypso Cretan Village Resort & Spa. Auto bez problemu zaparkujecie na bezpłatnym przyhotelowym parkingu. Na plaży można wypożyczyć parasole i leżaki. Znajduje się tam również centrum nurkowe. Wąskie zejście do wody jest kamieniste, ale można również skorzystać z metalowych drabinek przytwierdzonych do skalistego nabrzeża. W zatoce jest bardzo głęboka, a woda niezwykle przejrzysta. Mieliśmy tam okazję podziwiać skoki z piruetami do wody w wykonaniu greków. Istne szaleństwo!

Kreta Kalypso Beach
Punk twidokowy Kalypso Beach

Pokonując kilkadziesiąt schodów w górę, można wejść na skałę górującą nad zatoką i cieszyć się wspaniałym widokiem. Schody znajdują się przy parkingu.

Mikro Ammoudi – Ammoudaki

Mikro Ammoudi Beach Kreta

Kameralna plaża z boską turkusową wodą. Bajkowa, a jednocześnie z pełną infrastrukturą – leżaki, parasole, natrysk ze słodką wodą, toaleta oraz tawerna znajdująca się tuż przy wejściu. Plaża jest żwirkowo-kamienista. Jasne kamyczki nagrzewają się tam do niebotycznych temperatur, dlatego bez klapek dojście do wody jest lekką torturą. W wodzie dość szybko robi się głęboko, więc podróżując z bombelkami, warto mieć rękawki czy koło i nie spuszczać ich z oczu. Odwracając się plecami do morza, nad nabrzeżem góruje mały kościółek z dzwonnicą. Strój plażowy jest tu opcjonalny – można się w niego wystroić, ale nie trzeba. Tuż przy wejściu na plażę znajduje się mały parking, na którym spokojnie można zostawić auto. Rekomenduje dojazd od strony Damnoni Beach – szutrowa wąska droga wiedzie zboczem tuż nad wodą. Bajka!

Mikro Ammoudi Kreta
Mikro Ammoudi
Kreta Mikro Ammoudi

Kleisidi – One Rock Beach

Kleidisi - One Rock Beach Kreta

Mniejsza siostra Mikro Ammoudi. Malutka plaża z drobnym jasnym żwirkiem. Jej zaletą i jednocześnie wadą jest trudne skaliste zejście. Nie prowadzi na nią żadna ścieżka, trzeba po prostu zejść skałami w dół. I tu buty trzymające kostkę są zdecydowanie wskazane. Dzięki temu, że większość osób widząc drogę, jaką trzeba pokonać, nie decyduje się na zejście, przy odrobinie szczęścia, możesz się tam cieszyć praktycznie prywatnością. Jest tam bezwietrznie, jednak o cień trudno, więc własny parasol z pewnością się przyda.

Pomiędzy plażą Kleidisi i Mikro Ammoudi znajduje się podwodny tunel, którym można przepływać z jednej plaży na drugą. To nasz lokalny plażowy top w okolicy. Niech to, że byliśmy na niej 3 razy, mówi samo za siebie.

Skinaria Beach

Kreta Skinaria Beach

Plaża Skinaria podobnie jak plaże w okolicy w swojej centralnej części ma małe drobne jasne kamyczki zamiast piasku. Jest nieco szersza w porównaniu do dwóch ostatnio wspomnianych plaż. Kameralna, z łagodnym zejściem do wody jest idealna dla rodzin z dziećmi. Jeśli lubisz nurkować/snorkować, z pewnością nie będziesz się tam nudzić. Bogactwo podwodnego świata rozsławia tę plażę wśród fanów nurków. Jak na większości plaż i tu można wypożyczyć leżaki i parasole. Na plaży jest też prysznic, a tuż obok tawerna. Sam dojazd jest atrakcją samą w sobie. Pozwala cieszyć oczy malowniczymi krajobrazami.

Skinaria Beach Kreta
Skinaria Beach Kreta Droga

Damnodi Beach

Damnoni Beach Kreta

Damnodi Beach to miejsce dla osób lubiących, gdy coś więcej się dzieje. Rozległa plaża z pełną infrastrukturą, włącznie z tawernami i hotelami znajdującymi się tuż przy brzegu. Plaża jest piaszczysta. Można na niej wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów wodnych m.in. kajaki czy deski SUP. Na wodzie znajduje się mały pomost, do którego cumują łódki w drodze do/z Preveli Beach. Cześć zachodnia zatoki jest bardziej zagospodarowana, wschodnia cichsza i spokojniejsza.

Plakias Beach

Plakias Beach Kreta

Co tu dużo pisać, plaża raczej bez szału… jej niezaprzeczalnym plusem jest specjalna winda dla osób niepełnosprawnych oraz jej długość – liczy ona bowiem 1,3 km. Jest wyposażona w leżaki i prysznice, a w jej okolicy znajduje się pyszna Taverna Gio-Ma, o której więcej przeczytasz TU.

Plakias Południowa Kreta
Plakias

Południowa Kreta – gdzie spać?

Hotel Alianthos Garden Kreta Plakias

Miejscowość Plakias należny raczej do tych spokojnych, dlatego właśnie postanowiliśmy spędzić tam 13 wakacyjnych dni. Świetnie sprawdziła się nam jako baza wypadowa do zwiedzania pięknego południowego wybrzeża. Gorąco polecam Hotel Alianthos Garden, który zachwycił nas wspaniałą obsługą, przytulnością a przede wszystkim wyśmienitym jedzeniem. Śniadania i kolacje, jakie oferowała hotelowa restauracja, były tak smaczne, że wieczorami specjalnie staraliśmy się wracać do hotelu, żeby ich nie przegapić. I tu znów odsyłam do wpisu kulinarnego, gdzie znajdziesz dużo zdjęć i opisów cudownej kreteńskiej kuchni, którą nas tam raczono.

Przed wyjazdem szukając noclegów, zawsze korzystamy z booking.com, który pozwala na wyszukanie wielu ciekawych ofert z pełnymi informacjami o obiektach hotelowych i pokojach, a także uzupełnionymi o recenzje gości.

Booking.com
Hotel Alianthos Garden nocleg
Hotel Alianthos Garden

W zapisanych relacjach na Instagramie pod nazwą Kreta czeka na Ciebie wspomnienie naszej podróży z wyspy króla Minosa.

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić nasze podróże, polub profil ToTuToTam.eu na Facebooku i Instagramie @totutotam_eu.

Posty o Krecie, które mogą Cię zainteresować:

Może Ci Się Spodobać

4 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *