Atrakcje Wejherowa – co WARTO zobaczyć?

Żurawie Koroniaste Park Miejski im. Majkowskiego Wejherowo

Jeśli planujesz wypad na Kaszuby, warto wstąpić do tego urokliwego miasta. My od lat wpadamy jak tylko mamy okazję i to na pewno się nie zmieni! Spacer po mieście to zawsze świetny pomysł, bo atrakcje Wejherowa są warte uwagi! A co warto zobaczyć? Sam się przekonaj 🙂 Zaczynamy!

Wejherowo z dzieckiem Rynek

Rynek – Plac Jakuba Wejhera

Wejherowski rynek to na pewno miejsce, które trzeba odwiedzić! W tygodniu trochę pusty, w weekend tętniący lokalnym życiem. Znajduje się tam pomnik Jakuba Wejhera fundatora miasta. To jego koncepcja i zamysł przyczyniły się do powstania miasta, a jego inskrypcje do dziś widnieją na dzwonie XVII — wiecznego ratusza.

Sam ratusz znajduje się przy rynku i jest architektoniczną chlubą miasta. Co ciekawe jest to już trzeci ratusz Wejherowa. Obecny posiada odniesienia do poprzednich, jednak jego bryła nawiązuje do stylu EMPIRE i końca epoki klasycyzmu.

Ratusz Wejherowo
Ratusz Wejherowo

Nowością jest znajdująca się na zachodnim skraju placu fontanna z rzeźbą św. Franciszka z Asyżu. Niedziałająca co prawda z powodu panującej pandemii koronawirusa, ale przepiękna. Na kamiennej owalnej formie obok siebie są ustawiane zwierzęce rzeźby. Wyglądają, jak by przycupnęły tam przed chwilą, wpatrując się w oblicze Franciszka. Postać Franciszka jest nieprzypadkowa, ponieważ Jakub Wejher słynący ze swojej pobożności sprowadził franciszkanów do miasta oraz ufundował powstanie klasztoru.

Przy rynku mieści się również Kolegiata pw. Św. Trójcy, zabytkowy szpitalik-przytułek oraz kilka knajpek. Rynek jest zdecydowanie sercem miasta.

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego i jego mieszkańcy

Spacer po parku to sama przyjemność. Wśród zieleni, woni kwitnącej róży pnącej się po pergoli w cieniu drzew można naprawdę odpocząć.

Najmłodsi też nie mogą narzekać na brak atrakcji. Mają oni do dyspozycji mini labirynt z żywopłotu

Park Miejski im. Majkowskiego Wejherowo

oraz place zabaw oczywiście z podziałem na atrakcje dla poszczególnych grup wiekowych.

Dorośli mogą skorzystać z plenerowej siłowni.

Siłownia Wejherowo

W parku nieopodal Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków znajdują się dwie woliery z żurawiami koroniastymi i orłami bielikami oraz ogrodzony stawik z różowymi pelikanami. W parku znajdują się również specjalne wydzielone strefy dla czarnych łabędzi.

Żurawie koroniaste

Żurawie koroniaste są zagrożone wyginięciem. „Koronnik” szary, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, ma śliczne szare upierzenie oplatające jego szyję niczym szeroki szal. Na głowie ma charakterystyczną złotą koronę. Jego naturalnym środowiskiem są rejony Afryki Środkowej i Południowej, choć w Wejherowie tez im się spodobało  J Gdy żurawie dobierają się w pary to już na całe życie. Samiec od samicy różni się jedynie wielkością i czasem brakiem korony po bitwie z konkurentem 😉 Tatusiowie bardzo odpowiedzialnie współuczestniczą od początku w opiece nad potomstwem, wspólnie wysiadując jaja.

Ten szlachetny ptak jest narodowym symbolem Ugandy, w Wejherowie zamieszkuje od 2017 roku.

Bieliki Zwyczajne

Te piękne, majestatyczne ptaki to Aleks i Maja, czyli Orły Bieliki. A dlaczego Bieliki? Orły w 6 roku życia zmieniają kolor upierzenia na swoim ogonie właśnie na śnieżnobiały. W Polsce znajdują się pod ścisłą ochroną.

Aleks pochodzi z Warmii i aktualnie ma co najmniej 12 lat. Biedaczek nie widzi na prawe oko. Maja przybyła do Wejherowa z Wielkopolski i liczy sobie 8 wiosen. Jest zauważalnie większa od Aleksa. Nie posiada dwóch szponów w palcach lewej nogi.

Ze względu na te trwałe mankamenty zdrowotne, które nabyły te dostojne stworzenia podczas swojego życia w naturze, nie byłyby w stanie przetrwać na wolności. Wejherowo stało się ich domem w 2016 roku.

Pelikan Różowy

Ten jasnoróżowy ptak wodny dożywa nawet 30 lat(!), a jego torba dziobowa może pomieścić aż 13 litrów płynu. Żarłoki zjadają 1,5 km ryb dziennie, które są dostarczane przez ich opiekunów, a masa ciała może sięgać aż 13 km. Gdy siadają na ziemi, a dziób kładzie im się na okrągłym brzuszku, wyglądają jak dość spore jasne kamyczki. Zastanawiałam się, dlaczego będąc w Wejherowie 2 lata temu ich nie zauważyliśmy. Odpowiedz na to pytanie jest szalenie prosta. Nie mogliśmy ich wtedy zauważyć, bo stały się mieszkańcami parku dopiero w tym roku. Ciekawe jak wyglądała ich parapetówka w domku na środku stawu 😉

To je krótczé, to je dłudżé

Tak jak się spodziewałam, u nas furorę zrobiła rzeźba Kaszuba z akordeonem, przed którym siedzi zasłuchany piesek. Możliwość samodzielnego wciśnięcia guzika była hitem. Po jego naduszeniu melodia słynnej kaszubskiej pieśni – hymnu regionu, roznosi się na okoliczne parkowe alejki, a jej skoczne nutki prowokują do tańca małe stópki. Piosenka ma wiele zwrotek więc warto na okoliczność wsłuchiwania się w jej dźwięki przysiąść na jednej z ławek, bo w naszym przypadku przystanek tam był dość długi. Dla tych, którzy zaplanują wycieczkę do Wejherowa w okresie bożonarodzeniowym, Kaszub zagra dwie kolędy w języku kaszubskim.

Wejherowska Kalwaria

Park im. Majkowskiego otacza z trzech stron teren Wejherowskiej Kalwarii. Ta obok Zebrzydowskiej i Pakowskiej jest najstarszym Sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Powstanie Kaszubskiej Jerozolimy to zasługa Jakuba Wejhera. Nam na razie nie udało się jeszcze jej odwiedzić, ale na pewno za którymś razem zapoznamy się z tym nietuzinkowym zabytkiem. 

Kalwaria Wejherowska

Wejherowo to miejsce urokliwe, któremu warto poświęcić jeden dzień. Wycieczka tam to miła alternatywa, gdy będąc w tej części pojezierza nad Bałtykiem zbierają się deszczowe chmury, czy chcemy odetchnąć na chwilę od palącego słońca na plaży.

Atrakcje Wejherowa będą dla wielu dużych i małych bardzo interesujące więc nie ma co się zastanawiać tylko ruszać, a na pamiątkę przywieźć stamtąd piękną porcelanową filiżankę Lubiany z kaszubskim wzorem. Po spacerze zaś warto coś przekąsić i napić się dobrej kawy albo czegoś mocniejszego, a gdzie? Zerknij do wpisu Wejherowo – gdzie zjeść? — smaki Wejherowa tak jak jego atrakcje, potrafią zaskoczyć 😉

Park Miejski im. Majkowskiego Wejherowo z dzieckiem

Może Ci Się Spodobać

4 Comments

  1. Tylko mała uwaga – nie kongregata, a kolegiata 😉
    poza tym w Wejherowie można zobaczyć jak wyglądał dawniej konny wóz strażacki (ul. 3go Mają, przy straży pożarnej), w Filharmonii Kaszubskiej (ul. Sobieskiego) można obejrzeć ciekawą wystawę, spektakl czy też seans filmowy, a z dachu filharmonii, gdzie jest punkt widokowy, można zobaczyć miasto z góry 🙂 a tuż obok jest piękna fontanna. W podziemiach klasztoru oo.franciszkanow (ul.Reformatów) jest do zwiedzenia grób założyciela miasta, jego rodziny oraz pamiątki po rodzie Wejhera.

    1. Poprawione, dziękuję 🙂
      Z przyjemnością sprawdzimy te miejsca podczas następnej wizyty. Przyznam, że w pierwszej chwili nie skojarzyłam Filharmonii w Wejherowie, ale jak sprawdziłam zdjęcie, od razu przypomniałam sobie ten gmach. Z chęcią się tam wybierzemy. Dziękuję za wszystkie rekomendacje!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *