Czy wybierasz się do Stambułu na weekend, czy planujesz dłuższy pobyt, warto przed wyjazdem sprawdzić praktyczne „co, z czym, czego”, tak aby wszystkie prozaiczne, a zarazem niemożliwe do ominięcia czynności były łatwiejsze, a sama podróż przyjemniejsza. Bo czyż nie ma nic bardziej irytującego po przylocie jak krążenie po lotnisku w poszukiwaniu informacji? Zastanawianie się jak się z niego wydostać, tak żeby nie stracić majątku? Jak poradzić sobie z komunikacją miejską, dostępem do Internetu i co tak naprawdę trzeba wiedzieć przed podróżą do tej olbrzymiej metropolii? Praktyczna pigułka informacyjna już czeka! Stambuł – informacje praktyczne
Spis treści
To musisz wiedzieć przed podróżą!
Formalności
Jeśli planujesz wyjazd do Turcji wiedz, że od 19 kwietnia 2022 roku możesz się tam udać nie tylko z paszportem, ale też z ważnym dowodem osobistym. Ponadto, obywatele polscy planujący podróż, którj długość nie przekroczy 90 dni, nie muszą ubiegać się o wizę wjazdową. Miejmy nadzieję, że czasy wypełniania formularzy wjazdowych PLF związanych z zarazą, która nas doświadczyła, minęły bezpowrotnie.
Polak za granicą
Wszystkie aktualnie obowiązujące regulacje i obostrzenia dotyczące COVID-19 znajdują się w aplikacji mObywatel w zakładce Polak za granicą lub na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Znajdziesz tam również informacje dotyczące bezpieczeństwa związanego z podróżą do danego kraju. W przypadku Turcji „Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Na tych terenach odbywają się operacje wojskowe i policyjne, utrzymuje się zagrożenie terroryzmem.” (09.2021)
Polecam zaglądanie do tego źródła przed każdą zagraniczną podróżą, nie tylko do Turcji 😉.
Bezpieczeństwo
Jako że Turcja to kraj, w którym istnieje duże zagrożenie atakami terrorystycznymi, na lotnisku i przy niektórych miejscach w centrum oraz budynkach administracji są wydzielone specjalne strefy bezpieczeństwa. Często też można spotkać policję z długą bronią oraz stanowiska antyterrorystyczne. Podczas wjazdu/wyjazdu z lotniska przejeżdża się przez stanowiska kontroli. Kierowcy mają obowiązek zwolnić, jednak bez wyraźnego polecenia policji nie trzeba się zatrzymywać. Na terminal mogą wejść jedynie osoby, które posiadają karty pokładowe. Jest też dodatkowa kontrola bezpieczeństwa przy wejściu, ale spokojnie, płyny można wnieść na teren terminala.
Stambuł nowe lotnisko
Nowe lotnisko İstanbul Yeni Havalimanı (IST) znajduje się na północny zachód od centrum po europejskiej stronie miasta, nad brzegiem Morza Czarnego. Średnia odległość do centrum wynosi ok. 45 km.
Lotnisko jest olbrzymie! Podczas powrotu należy zarezerwować sobie trochę czasu, by nie biegnąć w popłochu przez terminal. Odległości naprawdę są spore i w zależności od tego, gdzie znajduje się Twój gate, może Cię czekać dłuższy, bądź krótszy spacer. Pamiętaj o dodatkowej kontroli przed wejściem na terminal lotniska, która też może zając chwilę.
Osoby starsze oraz rodziny z dziećmi do 6 lat mogą skorzystać z lotniskowych meleksów. Ich stanowiska znajdują się w hali odlotów i są dobrze oznakowane.
➡➡➡➡ Plan lotniska ⬅⬅⬅⬅
Jak dojechać z lotniska do centrum Stambułu i z powrotem?
Niestety obecnie komunikacja z nowego lotniska Yeni Havalimanı do centrum nie jest najlepiej rozwiązana. Jak na razie ogranicza się do transportu kołowego.
Obecnie mamy do wyboru autokary HAVAIST Airport Shuttle, autobusy miejskie, taksówki oraz prywatne transfery. Ich stanowiska znajdują się na poziomie – 2.
Na stronie lotniska można przeczytać, że od grudnia 2021 roku będzie można skorzystać z nowej linii metra M11. Całkowity projekt budowy metra zakłada zakończenie prac do końca 2022 r. Trzymam kciuki za brak opóźnień, bo teraz jazda w korkach może nie jedną osobę zestresować, a trzeba wiedzieć, że Stambuł i korki to synonimy.
Nasza droga z i na lotnisko
Po przylocie skorzystaliśmy z przewozów firmy HAVAIST i wsiedliśmy w linie H-12. Koszt takiej imprezy to 35 TYR od osoby. Za córkę (4 lata) nie płaciliśmy, ale zajmowała miejsce na naszych kolanach. Bilet można kupić u kierowcy lub w budce biletowej na poziomie -2. Istnieje możliwość płatności kartą. Autobus odjeżdża ze stanowiska 11, do którego tworzyła się długa kolejka, jednak gdy zapełnił się jeden autokar, od razu podjechał następny. Czas oczekiwania na odjazd wyniósł ok. 35 minut. Jeśli podróżujesz z bagażem, zostanie on zapakowany do luku, a Ty dostaniesz numerek, ale
UWAGA! Jeśli będziesz wysiadać na przystanku po drodze, to sam będziesz musiał go wyciągnąć i szamotać się z cudzymi walizkami… Jako że wsiadaliśmy na początku, to nasza walizka wylądowała głęboko i trochę czasu zajęło nam jej wydobycie. Czas naszego przejazdu po południu w piątek do Murów Bizancjum trwał ok. 1h20 minut — im bliżej centrum, tym korki były większe. Niby logiczne, jednak korki w Stambule to zupełnie inna skala trafficu, z jakimi mamy do czynienia w PL. Są ogromne i mega czasochłonne.
Reasumując — średnio polecam. Może i wnętrze autokaru jest wygodne, ale zanim się wsiądzie, trzeba swoje odstać, pechowo musieliśmy też szamotać się z cudzymi bagażami. Pomimo że jest to autokar, to nie ma w nim toalety, a ekraniki w zagłówkach cały czas puszczają zapętlone reklamy, których nie da się w żaden sposób wyłączyć. Cena, jak na transport w Turcji jest dość wysoka.
Alternatywa
Po tych doświadczeniach w drodze powrotnej skorzystaliśmy z komunikacji miejskiej. Na lotnisko z okolic Hagi Sophii (dzielnica Sultanahmet) dotarliśmy z 2 przesiadkami (tramwaj – autobus – autobus). Podróż zajęła nam ok. 2 godzin. Finalnie na lotnisko dojechaliśmy autobusem H-2 i za dojazd (uwzględniając zniżkę za przesiadki) zapłaciliśmy około 12 TYR. Z perspektywy korków, w których utknęliśmy podczas podróży pierwszym autobusem alternatywny dojazd (tramwaj – metro – autobus) jak mniemam, byłaby korzystniejszy czasowo. Autobus H-2 zatrzymuje się na lotnisku przy samej hali odlotów.
Chcąc dostać się z lotniska do centrum komunikacją miejską, należy na poziomie – 2 kupić Istanbulkart i wsiąść w jeden z miejskich autobusów. I ja tę opcję polecam 😊
➡️ Więcej aktualnych informacji o komunikacji z lotniska przeczytasz tu ⬅️
➡️ oraz na stronie lotniska w Istambule ⬅️
Komunikacja miejska w Stambule
W Stambule środków komunikacji miejskiej jest bez liku. Autobusy, metro, metrobusy, tramwaje, promy, kolejka Marmaray i kto wie co jeszcze. Początkowo system transportowy może trochę onieśmielać, jednak to tylko pierwsze wrażenie, bo w rzeczywistości jest on bardzo prosty.
Jak poruszać się po Stambule? ISTANBULKART
Najkorzystniejszą finansowo opcją i najwygodniejszą zarazem jest zakup Istanbulkart, czyli karty komunikacji miejskiej.
Gdzie kupić
Kartę można kupić w żółtych automatach na lotnisku (poziom -2)/stacjach metra/przystaniach promowych/przystankach tramwajowych i innych miejscach przesiadkowych, ale UWAGA! Nie na każdym przystanku autobusowym.
Cena
Koszt zakupu karty to 13 TYR (09.2021).
Dzieci
Bombelki do 6 roku życia podróżują bez biletu.
Jak to działa
Karta obniża koszt przejazdu w stosunku do zwykłego biletu. Po zakupie należy ją doładować. Działa ona na zasadzie prepaid – karty przepłaconej.
WAŻNE! Automaty przyjmują tylko banknoty i nie wydają reszty. Nasze karty zakupione w automacie wymagały rejestracji na stronie internetowej. Do marca 2022 roku w formularzu należało wprowadzić dane z PLF w tym kod HES znajdujący się pod QR kodem.
Przed pandemią można było korzystać z jednej karty dla wielu osób, niestety zasady korzystania uległy zmianie i każdy podróżny musi posiadać własną.
Na przystankach tramwajowych/stacjach metra/kolejki czy przystaniach promowych znajdują się bramki, do których należy przyłożyć kartę. Na wyświetlaczu otrzymamy informacje o koszcie przejazdu oraz ile środków pozostało na karcie. Dodatkowo, saldo karty zawsze można sprawdzić w każdym biletomacie.
Środki transportu
Karta obejmuje linie tramwajowe, metro, autobusy, metrobusy, kolej Marmaray, funiculary, kolejkę linową, promy miejskie i kto wie jeszcze co 😉
Koszty przejazdów
Na 5 dni z dość intensywną jazdą wydaliśmy ~ 65 TYR — ok. 30 zł. Ciężko mi podać ceny jednostkowe, ponieważ karta premiuje przesiadki i obniża cenę biletu na kolejne przejazdy, jeśli przesiadki następują w ciągu 2 godzin od pierwszego skasowania biletu. Każdy środek transportu ma inną stawkę początkową.
UWAGA! Za każdy przejazd trzeba zapłacić, nie obowiązują bilety czasowe.
W kwocie 65 TYR zawierały się m.in.:
🚌 powrót na lotnisko linią H-2,
⛴ trzy bilety na prom,
🚈 przejazd koleją Marmaray pod cieśniną Bosfor,
🚝 funicular z placu Taksim,
🚡 kolejka linowa w Maçka Park
🚊🚏 plus kilka podróży autobusami i tramwajami.
Karta działa też na miejskie toalety 🚻. Koszt 1 TYR.
Korzystając z kolejki Marmaray po wyjściu, warto przyłożyć kartę do specjalnych czytników. Zwracają one różnicę za odcinek, jeśli pobranie środków z karty przy bramce wejściowej było zbyt duże.
Internet
Aby korzystać z Internetu w Turcji mamy kilka opcji.
Pierwsza to bezpłatne Wi-Fi w hotelach, knajpkach, na głównym miejskich placach. Opcja korzystania z Wi-Fi jest względnie wygodna i bezkosztowa. Sami z niej korzystaliśmy i na kilka dni pobytu w mieście jest jak najbardziej wystarczająca.
Drugą opcją jest zakup karty SIM u operatora tureckich sieci komórkowych. Należy jednak wiedzieć, że karty te wymagają rejestracji. Najlepiej zaopatrzyć się w nią już na lotnisku. Po wyjściu ze strefy bagażowej na piętrze przylotów znajdują się punkty sieci komórkowych, w których można kupić kartę sim i ją zarejestrować okazując paszport.
Przed wyjazdem warto też sprawdzić u swojego operatora oferty pakietów internetowych obowiązujących poza Unią Europejską.
Przykładowe pakiety
Turkcell Tourist Welcome Pack – Turist Tanışma Paketi cena 169 TRY ok. 75 zł pakiet 30-dniowy (20GB internetu, 200 minut połączeń krajowych i nielimitowany dostęp do Whatsapp).
Vodafone Prepaid SIM Card For Your Holiday 40 TYR ok. 18 zł Pakiet ważny przez 28 dni (20 GB Internetu, 750 minut połączeń krajowych, 1000 wiadomości SMS).
Türk Telekom – ma bogatą ofertę pakietów z możliwością wyboru usług nawet na 7 dni i konfiguracją liczby GB. Więcej informacji na stronie operatora.
Gdzie spać w Stambule?
W mieście położonym na 2 kontynentach spędziliśmy 5 dni. Pierwszy wyborem (jedna noc) był sieciówkowy DoubleTree by Hilton Istanbul Topkapi w okolicy murów dawnego Bizancjum. Ta lokalizacja pozwoliła nam na zobaczenie miejsc niekoniecznie znajdujących się na najwyższych pozycjach w rankingach TOP Stambułu, acz bardzo ciekawych. Kolejnym wyborem była dzielnica Sultanahmet. Nasz hotel był zlokalizowany pomiędzy parkiem Sultan Ahmed a Morzem Marmara. Niestety ta lokalizacja nie okazała się trafiona, bo od tramwaju mieliśmy jeszcze kawałek, jednak trzeba przyznać, że codzienny spacer po parku obok pięknie oświetlonej fontanny z widokiem na dwa niezwykłe meczety miał swój urok 😉.
Nocleg rezerwowaliśmy za pośrednictwem BOOKING.COM. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się pod naszymi oknami. My jak się okazało, mieliśmy wąską uliczkę z dużą liczbą knajpek, które wieczorem dawały czadu. Daliśmy radę, ale jeśli jesteś wrażliwy na muzykę do 1 -2 w nocy to warto zweryfikować lokalizację przed wyborem hotelu.
UWAGA! Rankingi hotelików w Stambule mają się nijak do rzeczywistości. Ciężko gdziekolwiek znaleźć negatywne opinie, wszędzie są same ochy i achy, a rzeczywistość potrafi zaskoczyć. Nasz hotel miał świetne recenzje, o muzyce od sąsiadów cicho sza, o innych „niezgodnościach” z ofertą nie wspominając.
Co zatem mogę doradzić
Jeśli wybierasz się po raz pierwszy do Stambułu i zależy Ci na odwiedzeniu tych najpopularniejszych miejsc, optymalne będzie zatrzymanie się blisko przystanków komunikacji miejskiej.
Polecam okolice Sultanahmed jednak w niewielkiej odległości od przystanków tramwajowych, bo uwierz mi po całym dniu głównie pieszego zwiedzania, będziesz pomstował na długi spacer w drodze od komunikacji do hotelu… Dobrym wyborem będą też okolice placu Taksim, czy Wieży Galata. Alternatywą jest nocleg po azjatyckiej stronie miasta — tam na pewno zatrzymamy się następnym razem 😉. Ja zdecydowanie kierowałabym się kryterium bliskości komunikacji miejskiej.
Booking.comTo skoro już wiesz to wszystko, to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Ci udanego wyjazdu 🙂
Jeśli wpis okazał się dla Ciebie przydatny i ciekawy i masz ochotę postawić mi wirtualną kawę, to zapraszam do kliknięcia w zielony przycisk 😊
Chcesz na bieżąco śledzić nasze podróże, polub profil ToTuToTam.eu na Facebooku i Instagramie @totutotam_eu.
W zapisanych relacjach na Instagramie pod nazwą Stambuł czeka na Ciebie wspomnienie naszej podróży do tego niezwykłego miasta.
POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
Strona zawiera linki afiliacyjne
2 Comments