Krakowski Festiwal Filmowy – dlaczego w maju zamykam się w kinie?

Małopolski Ogród Sztuki Krakowski Festiwal Filmowy

Jak co roku w stolicy małopolski organizowany jest Krakowski Festiwal Filmowy. W tym roku odbędzie się już 60 edycja! Jest to jedna z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom, przez lata przyciągająca rzesze miłośników kina! Sprawdź, czy warto się tam znaleźć — ja wiem, że tak!

Po kolei — jak to się zaczęło?

10 lat temu, podczas gdy w warszawskim eterze można było usłyszeć audycje i miłe dźwięki emitowane przez Radio PIN udało nam się wygrać bilety na festiwal filmowy. Radość z wygranej była ogromna, chociaż zdziwienie, kiedy okazało się, że rzeczony festiwal odbywa się w Krakowie jeszcze większe.

Kino Kijów
Kino Kijów

Nie pozostało nam nic innego jak kupić bilety na PKP i ruszyć w drogę.

Był to nasz pierwszy festiwal filmowy takiego typu tj. który spędzaliśmy od rana do wieczora w kinie. Zresztą przez kolejne lata schemat się powtarzał i powtarza do dziś. Po wydrukowaniu programu siadamy i zaznaczamy interesujące nas produkcje, jednocześnie konstruując grafik przemieszczania się pomiędzy kinami.

Kino Pod Baranami
Krakowski Festiwal Filmowy

Lata mijały, a w naszym kalendarzu festiwal zawsze miał swoje miejsce. Rok w rok zasiadaliśmy wygodnie w krakowskim Kinie Kijów, Kinie Pod Baranami i innych, by przenieść się w świat dokumentów, krótkich metraży, animacji i niezliczonych fabuł.

Po powiększeniu rodziny nie zrezygnowaliśmy. Już dwukrótkie byliśmy tam z córką. Choć muszę tu jednak nadmienić, że korzystamy z uprzejmości babci, która wspiera nas w tym jakże przyjemnym przedsięwzięciu 🙂 Robiąc rotacje, wszystko da się pogodzić i każdy korzysta. Dodatkowo w czasie KFF jest organizowana Wielka Parada Smoków – idealne wydarzenie dla Bombelków 😉

⬇⬇⬇ KLIK KLIK ⬇⬇⬇

Krakowski Rynek

Wieczorkiem zawsze można wyskoczyć do jednego z barów, które współpracują z festiwalem i mają zniżki z akredytacją otrzymywaną przy zakupie karnetu.

Za co pokochaliśmy Krakowski Festiwal Filmowy — atrakcje festiwalu

Przez 8 festiwalowych dni fani kinematografii oprócz samych seansów mają okazje spotkać się ze scenarzystami, reżyserami, aktorami oraz bohaterami filmów. Brać udział w panelach dyskusyjnych, prelekcjach, wystawach, wernisażach i koncertach.

To prawdziwe święto dla fanów kina!

Jednak nie tylko wspomniane wyżej bary mają wspomniane zniżki. Obowiązują one również w partnerskich restauracjach i kawiarniach, do których można wyskoczyć pomiędzy seansami, lub wieczorem. Zwykle są ulokowana w niewielkiej odległości od festiwalowych kin. Wysokość zniżek waha się od 10 do 20% w zależności od miejsca.

Naszym ubiegłorocznym faworytem był zdecydowanie bar Dym przy ul. św. Tomasza serwujący wyborny drink z piołunówki.

Drink z piołunówki
Drink z piołunówki w DYM-ie

Tegoroczna jubileuszowa edycja

A miało być tak pięknie… Długie godziny spędzone w kinie, krakowskie bary nocą, imprezowy Kazimierz, a czeka nas kanapa. Life.

Już po raz 60 w krakowskich kinach mieli spotkać się twórcy i fani kina, w tym również my. Niestety z bólem serca musieliśmy odwołać naszą coroczną wizytę w mieście Kraka, ponieważ w związku z pandemią koronawirusa nie odbędzie się w standardowej formie.

Program jubileuszowego 60 Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostanie w całości przeniesiony do sieci!

Każdy z własnej kanapy będzie miał możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu. Niestety nie poczujemy prawdziwego festiwalowego klimatu, chociaż plusem jest to, że będziemy mogli obejrzeć więcej projekcji niż tam na miejscu. Zwykle udawało nam się uczestniczyć w kilku festiwalowych dniach. W tym roku wbrew pozorom ostrzymy sobie zęby na zdecydowanie więcej.

Organizatorzy oprócz pojedynczych biletów na seanse przewidzieli trzy typy karnetów:

- Karnet 5 uprawniający do obejrzenia 5 seansów online. 
- Karnet 10  uprawniający do obejrzenia 10 seansów online.
- Karnet  dający dostęp do wszystkich seansów online. 

Bilety oraz karnety na 60 Krakowski Festiwal Filmowy można zakupić TU.

60 Krakowski Festiwal Filmowy – trailer
Małopolski Ogród Sztuki
Krakowski Festiwal Filmowy
Centrum Festiwalowe MOS Małopolski Ogród Sztuki

Krakowski Festiwal Filmowy niesamowita atmosfera miejsca, która zbiera ludzi pasjonujących się kinem i myślących w podobny sposób. Cudowne wydarzenie. Polecam i mam nadzieję, że widzimy się za rok już w Krakowie!

60 Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 31 maja – 7 czerwca 2020 r. Więcej szczegółów dotyczących festiwalu znajdziesz TU.

Może Ci Się Spodobać

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *