Stambuł z dzieckiem + place zabaw na mapie

Stambuł plac zabaw Topkapi Kaleçi

Stambuł z dzieckiem – czego się spodziewać? Turcy kochają dzieci. Podróżując z Bombelkami, możesz spodziewać się, że będą one w ich dużym polu zainteresowania. Uśmiechy, small talki, prezenty w knajpkach, gładzenie po policzku (co mnie akurat troszkę doprowadzało do szału), no jeden wielki zachwyt. Jest to w dużej mierze bardzo sympatyczne i miłe.

Place zabaw – mapa

Z BoBo ciekawostek muszę zaznaczyć, że liczba placów zabaw troszkę mną wstrząsnęła. Będąc w okolicy Murów Bizancjum na przestrzeni 1-1,5 km odwiedziliśmy 4 (!), w samym Maçka Park na naszej trasie były 3, nawet w Sultanaamed natknęliśmy się na jeden, czego kompletnie się nie spodziewałam. Nie szukaliśmy ich, one znajdowały nas. Google specjalnie ich nie oznacza, ale łapcie te, na które natknęliśmy się podczas spacerów 😊

Plac zabaw Maçka Park
Plac zabaw w Maçka Park
Stambuł plac zabaw Topkapi Kaleçi
Plac zabaw Topkapi Kaleçi
Plac zabaw Maçka Park
Plac zabaw w Maçka Park

Stambuł wózkiem – czy warto?

Jako matka, pomimo że nasza córka miała 4 lata podczas jej pierwszej wizyty w Stambule i nie korzysta już z wózka, chcąc nie chcąc zwracałam uwagę na to, co kiedyś było dla mnie szalenie istotne. I tu owszem w miejscach typowo turystycznych takich jak Plac Sułtan Ahmed, Plac Taksim czy w parkach nie będziecie mieć większych problemów w poruszaniu się z wózkiem. Jeśli natomiast lubicie spacerować poza głównymi duktami, to niestety napotkacie problemy. Królują tam wąskie, nierówne chodniki (o ile w ogóle są) często zastawione autami. Nierzadko drogi są brukowane. Zwiedzanie z wózkiem na piechotę będzie trudne, wiec z mniejszymi dziećmi zdecydowanie polecam nosidło/chustę. Warto też mieć na uwadze, że Stambuł bynajmniej nie jest nizinny. Wspinanie się i schodzenie jest nieodłącznym elementem spacerów.

Lotnisko – woda dla dziecka

I tu mam przykrą informację…. Podczas kontroli bezpieczeństwa kazano nam wyrzucić wodę. Przyznam, że ciut się zdziwiłam. Nie wiem, czy była to kwestia przepisów, czy córka wg nich była za duża na wodę, niemniej musieliśmy się jej pozbyć, co podczas naszych kilkudziesięciu lotów z dzieckiem zdarzyło się po raz pierwszy.

Istambuł lotnisko IST
Hala przylotów lotniska İstanbul Yeni Havalimanı (IST)

Zwiedzanie Stambułu z dzieckiem

Stambuł jest pełen atrakcji, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym i nie tworzyłabym tu specjalnych marszrutek dla jednych czy drugich.

Nie należymy do tego typu rodziców, którzy planują wyjazdy typowo pod atrakcje dzieci. W naszej „filozofii” wspólnego podróżowania wszyscy powinni być zadowoleni i każdy ma równorzędne znaczenie. Staramy się wyważyć rozsądnie proporcje, tak żeby dziecko się wyszalało i miało fun ze zwiedzania i my też zobaczyli to, na czym nam zależy. 

Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni z:

🎈 przepłynięcia promem Cieśniny Bosfor,
🎈 przejechania się podziemną kolejką linową z/na plac Taksim,
🎈 wejścia na Wierzę Galata,
🎈 przejechania kolejką gondolową nad Maçka Democracy Park i odwiedzenia tam kociego sierocińca,
🎈 odwiedzenia dworca Orient Expresu…

Można by tak wymieniać i wymieniać, ale jedno jest pewne — wspólne odkrywanie tego zachwycającego miasta jest niebywałą przyjemnością.

MAPĘ ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH STAMBUŁU ZNAJDZIESZ TU

Jeśli wpis okazał się dla Ciebie przydatny i ciekawy i masz ochotę postawić mi wirtualną kawę, to zapraszam do kliknięcia w zielony przycisk 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chcesz na bieżąco śledzić nasze podróże, polub profil ToTuToTam.eu na Facebooku i Instagramie @totutotam_eu.

POST, KTÓRY MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Noclegi w Stambule

Booking.com

Strona zawiera linki afiliacyjne

Może Ci Się Spodobać

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *