Tak, tak da się! Sanatoria nie są tylko dla dorosłych i dla obłożnie chorych. Powiem więcej, czas oczekiwania na wyjazd uzdrowiskowy do sanatorium dla dzieci jest o WIELE WIELE krótszy niż dla dorosłych. My trzykrotnie czekaliśmy niespełna 2 miesiące (!) od złożenia wniosku do wyjazdu.
Spis treści
Skierowanie do sanatorium
Sanatoria co do zasady są przeznaczone dla dzieci borykającymi się z chorobami przewlekłymi głównie górnych i dolnych dróg oddechowych.
Skierowanie do sanatorium dla dziecka może wystawić lekarz przyjmujący w ramach umowy z NFZ na podstawie historii choroby i stanu zdrowia. W tym celu można zgłosić się do pediatry, lekarza rodzinnego, laryngologa, alergologa etc. Lekarz przed wypisaniem skierowania, najprawdopodobniej poprosi Was o przedstawienie aktualnych wyników badań laboratoryjnych.
Od 1 lipca 2023 r. skierowania są wystawiane tylko w formie elektronicznej. Istnieją od tej reguły wyjątki, ale w bardzo ograniczonym zakresie, np. gdy lekarz nie ma dostępu do Internetu, a co za tym idzie do systemu e-zdrowie.
Jeśli Wasze dziecko cierpi na alergie pokarmowe lub przebywa na specjalnej diecie (np. celiakia, różnego rodzaju nietolerancje), należy poprosić lekarza, aby ujął to w skierowaniu. Ośrodek, który otrzymacie, będzie miał obowiązek zapewnić małemu kuracjuszowi odpowiednią dietę.
Wypełniony wniosek zostanie przesłany przez lekarza do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Następnie pozostaje oczekiwać na pismo z miejscem w kolejce lub od razu jak w naszym przypadku, wskazaniem terminu i miejsca wyjazdu. Można też sprawdzać na bieżąco status skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta oraz na stronie NFZ.
Jeśli lekarz nie wpisze preferowanego miejsca pobytu (np. choroby górnych dróg oddechowych — morze) można dołączyć do skierowania dodatkowe pismo z prośbą za pośrednictwem portalu pacjenta, pocztą lub drogą mailową. Ja tak właśnie zrobiłam za pierwszym razem. Nie wiem, ile było w tym mojej zasługi, a ile szczęścia, ale córka pojechała nad morze do Dąbek na 3 tygodnie (turnus w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni).
Dojazd do sanatorium
Za pierwszym razem zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem i powrót samochodem. To dość egzotyczne połączenie, ale było to związane z naszymi pozostałymi wakacyjnymi planami. Mam wrażenie, że wśród rodziców przyjazd pociągiem, jak i autem jest tak samo popularny.
Jeśli zdecydujecie się na podróż autem, to serdecznie polecam wycieczkę do Kołobrzegu. Więcej o tym nadmorskim kurorcie przeczytasz TU.
W przypadku tego pierwszego najpopularniejszym wyborem jest podróż pociągiem do Koszalina, a stamtąd autobusem do Dąbek. Te ruszają praktycznie sprzed budynku dworca, więc nie trzeba obawiać się długich spacerów po mieście. Drugą pojawiająca się opcją jest podróż pociągiem do Sławna + taksówka.
Jeśli wybierzecie pociąg, polecam wykupić miejsca w przedziale rodzinnym. Są czyste, kolorowe i na pewno bardziej komfortowe od standardowych. Są też dedykowane rodzicom z dziećmi, więc i stopień wyrozumiałości do ich zachowania (które może być różne podczas długiej męczącej podróży) z pewnością jest większy. Oczywiście jest też możliwość lotu samolotem do Szczecina lub Gdańska i dalej podróż innym środkiem transportu, ale to już ciut przekombinowana opcja. Istnieje co prawda lotnisko w Koszalinie, ale niestety od lat nie obsługuje pasażerów regularnych linii i nie zapowiada się, że w najbliższym czasie coś ulegnie zmianie, a szkoda…
Za drugim razem PKP nie pozostawiło nam wyboru i zmusiło do podróży autem. Ceny biletów w sezonie wakacyjnym zrównały się z kosztem paliwa. Dzięki temu uniknęłam przesiadek, tarabanienia się z bagażami i nadawania dodatkowych paczek do sanatorium. Jedynym minusem było samo prowadzenie, ale jeśli ktoś lubi jeździć autem i ma w miarę ogarnięte tematy, jak zając dziecko w aucie podczas długiej podróży to nie powinno to nastręczać większych problemów.
Strefa płatnego parkowania w Dąbkach
Zgodnie z uchwałą rady gminy opłaty parkingowe „pobiera się w dni robocze: od poniedziałku do piątku w okresie od 1 marca do 31 października każdego roku w godzinach od 9.00 do 21.00.”
Źródło: UCHWAŁA NR LXIV.627.2023 RADY GMINY DARŁOWO z dnia 2 lutego 2023 r.
Towarzystwo wcześniej przyjechało autem i skorzystało z bezpłatnego parkingu na ulicy. W Dąbkach znajdują się również miejsca parkingowe nieobjęte strefą płatnego parkowania i nie mam, tu namyśli trawników czy parkingów pod sklepami, a normalne miejsca parkingowe np. przy ulicy Handlowej.
Przewrotnie za trzecim razem na zmianę opiekuna wybrałam się pociągiem i tak też wróciłam do domu już z małą kuracjuszką wybierając połączenie autobus + pociąg.
Cena biletów autobusowych Koszalin – Dąbki
Lipiec 2023 roku
Normalny 16 zł
Ulgowy 10,08 zł (dziecko 4-6 lat)
Marzec 2024 roku
Normalny 17 zł
Ulgowy 10,71 zł (dziecko 4-6 lat)
Koszty pobytu w sanatorium dla dzieci na NFZ
Pobyt dziecka w sanatorium jest w pełni refundowany przez NFZ (zabiegi, wyżywienie, nocleg). Dzieci w wieku od 3 do 6 lat (do 7 urodzin), a do tego przedziału my się zaliczamy, podczas pobytu muszą być pod opieką osób dorosłych. Opiekunowie musi zapłacić za swój pobyt. Z dzieckiem sanatoryjnym może pojechać rodzeństwo nieposiadające skierowania — za nie też będzie pobierana opłata. Do kosztów należy również doliczyć opłatę uzdrowiskową,
Na stronach internetowych ośrodków sanatoryjnych można sprawdzić obowiązujące cenniki. W ośrodkach, w których byliśmy, cena była uzależniona od standardu pokoju oraz terminu wyjazdu.
Cennik 2024 dla sanatoriów dla dzieci w Dąbkach
*pola na żółto cena za pokój z prysznicem na korytarzu.
** pola na pomarańczowo cena za pokój w opcji studio.
*** wariant I i II z wyżywieniem do stolika.
Jeśli wpis okazał się dla Ciebie przydatny i ciekawy i masz ochotę postawić mi wirtualną kawę, to zapraszam do kliknięcia w zielony przycisk 😊
POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
Wyjazd po zdrowie – Dąbki Sanatorium HCP Cegielski. Informacje praktyczne
Chcesz na bieżąco śledzić nasze podróże? Polub profil ToTuToTam.eu na Facebooku i Instagramie @totutotam_eu.
Strona zawiera linki afiliacyjne
4 Comments