Wyjazd po zdrowie – Dąbki sanatorium dla dzieci. Informacje praktyczne

Zabiegi Sanatorium Cegielski Inhalacje

W tym roku kompletnie tego nie planując trafił się nam prawdziwy Bałtycki maraton. Wstępnie planowaliśmy 2 tygodnie nad naszym wspaniałym morzem, a wyszło 5! Dacie wiarę! Informacja o wyjeździe do sanatorium dla dzieci w terminie wakacyjnym była dla nas wielkim zaskoczeniem. Sanatorium z dzieckiem wymaga trochę logistyki, tym bardziej, kiedy urlop jest już zaplanowany… Bez wsparcia rodziny nie dalibyśmy rady kompletnie tego ogarnąć. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem i mamy nadzieję Juniorka ciut podreperowała zdrowie. Trzeba przyznać, że ostatni rok trochę nas zdrowotnie przewalcował, ale dźwigamy się spod tego ciężaru. Wdrożyliśmy plan naprawczy co by mieć zdrowie na dalsze eskapady i odcinać kupony jesienią 😉

Sanatorium dla dzieci na NFZ – jak to zorganizować

Tak, tak da się! Sanatoria nie są tylko dla dorosłych i dla obłożnie chorych. Powiem więcej, czas oczekiwania na wyjazd uzdrowiskowy dla dzieci jest o WIELE WIELE krótszy niż dla dorosłych. My czekaliśmy niespełna 2 miesiące (!) od złożenia wniosku do wyjazdu. Skierowanie do sanatorium dla dziecka wypisuje lekarz rodzinny/pediatra na podstawie historii choroby i stanu zdrowia. Naszym zadaniem było dostarczenie go do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i później oczekiwanie na pismo z miejscem w kolejce lub od razu jak w naszym przypadku wskazaniem terminu i miejsca wyjazdu. Można też sprawdzać na bieżąco swój status skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta oraz na stronie NFZ.

Jeśli lekarz nie wpisze preferowanego miejsca pobytu (np. choroby górnych dróg oddechowych — morze) można dołączyć do skierowania dodatkowe pismo z prośbą. Ja tak właśnie zrobiłam. Nie wiem, ile było w tym mojej zasługi, a ile szczęścia, ale córka pojechała nad morze do Dąbek na 3 tygodnie (turnus w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni).

Dojazd do sanatorium

My zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem i powrót samochodem. To dość egzotyczne połączenie, ale było to związane z naszymi pozostałymi wakacyjnymi planami. Mam wrażenie, że wśród rodziców przyjazd pociągiem, jak i autem jest tak samo popularny.

Jeśli zdecydujesz się na podróż autem to serdecznie polecam wycieczkę do Kołobrzegu. Więcej o tym nadmorskim kurorcie przeczytasz TU.

Dworzec Kolejowy Koszalin
Dworzec Kolejowy Koszalin

W przypadku tego pierwszego najpopularniejszym wyborem jest podróż pociągiem do Koszalina, a stamtąd autobusem do Dąbek. Te ruszają praktycznie sprzed budynku dworca, więc nie trzeba obawiać się długich spacerów po mieście. Drugą pojawiająca się opcją jest podróż pociągiem do Sławna + taksówka.

Jeśli wybierzecie pociąg, polecam wykupić miejsca w przedziale rodzinnym. Są czyste, kolorowe i na pewno bardziej komfortowe od standardowych. Są też dedykowane rodzicom z dziećmi, więc i stopień wyrozumiałości do ich zachowania (które może być różne podczas długiej męczącej podróży) z pewnością jest większy.  Oczywiście jest też opcja lotu samolotem do Szczecina lub Gdańska i dalej podróż innym środkiem transportu, ale to już ciut przekombinowana opcja. Istnieje co prawda lotnisko w Koszalinie, ale niestety od lat nie obsługuje pasażerów regularnych linii i nie zapowiada się, że w najbliższym czasie coś ulegnie zmianie, a szkoda… 🙁

Sanatorium Cegielski w Dąbkach – informacje praktyczne

Dąbki to dość spokojna nadmorska miejscowość. Znajdują się tam zarówno sanatoria dla dzieci, jak i dorosłych funkcjonujące przez cały rok.

Nam maszyna losująca w postaci NFZ-u wylosowała Sanatorium Cegielski, a konkretnie Centrum Medyczne HCP Sp. z o.o., Sanatorium Uzdrowiskowe 😉

Jest to sanatorium tylko dla dzieci, co jak dla mnie było dużym plusem. Wszędzie są dzieci i nie trzeba stresować się, że nasze, w takiej czy innej sytuacji może przeszkadzać jakiejś starszej pani, czy trąci przypadkiem dziadka o kuli, a umówmy się, szaleństwa bywają różne, tym bardziej, gdy ma się towarzystwo rówieśników.

Koszty pobytu w sanatorium dla dzieci na NFZ

Pobyt dziecka w sanatorium jest w pełni refundowany przez NFZ (zabiegi, wyżywienie, nocleg). Dzieci w wieku od 3 do 6 lat, a do tego przedziału my się zaliczamy, podczas pobytu muszą być pod opieką osoby dorosłej. Opiekun musi już zapłacić za swój pobyt. Na stronach internetowych ośrodków sanatoryjnych można sprawdzić obowiązujące cenniki. W naszym sanatorium cena była uzależniona od standardu pokoju oraz terminu wyjazdu. W związku z tym, że trafiliśmy na wysoki sezon i w rodzinie jest tylko jedno dziecko „sanatoryjne”, dostaliśmy pokój tzw. przed remontem bez prysznica ☹ Do kosztów pobytu należy również doliczyć opłatę klimatyczną, koszty dojazdu + kieszonkowe na atrakcje i dodatkowe wydatki np. teatrzyki, wycieczki, parawan, pralka, parking (jeśli jest płatny).

Główne koszty dojazdu i pobytu w Sanatorium Cegielski

Koszt pobytu opiekuna w sanatorium 2 730 zł
Oplata klimatyczna 3,50 zł x 2 x 21 = 147 zł (Po powrocie doczytałam, że stawka za dziecko jest niższa niż za osobę dorosłą – warto o to spytać przy dokonywaniu płatności).
Koszt dojazdu pociągiem dziecko + opiekun = 109 zł bilet rodzinny + zniżka dla dziecka (TLK + IC) w jedną stronę.

Fakultatywne atrakcje organizowane przez sanatorium

Rejs po jeziorze Bukowo 18 zł/os.
Rejs statkiem po morzu z Darłówka 50 zł/os.
Wycieczka ciuchcią do Darłowa 25 zł
Wycieczka do agroturystyki na farmę Alpak 75 zł/os.
Teatrzyki 15 zł/25 zł
Zajęcia sensoplastyczne 25 zł

O jakości ww. atrakcji się nie wypowiem, ponieważ nie korzystałyśmy z żadnej.

Zapytacie dlaczego? Z trzech powodów.

Po pierwsze w przypadku teatrzyków i zajęć w zamkniętych pomieszczeniach rezygnowałam ze względu na ewentualne ryzyko infekcji. Dzieci jest mnóstwo, a umówmy się, nie wszyscy zawsze są w 100% zdrowi, więc ja mówiłam pas, bo naszym celem była przede wszystkim wycieczka po zdrowie.

Drugim powodem była pogoda. Przez większą część pobytu pogoda była bardzo ładna i korzystałyśmy na maksa ze spacerów.

Trzeci powód jest najbardziej prozaiczny — ze względów finansowych. Jako że nie traktowaliśmy tego pobytu jako typowo wakacyjny wyjazd, a w naszym budżecie był on dodatkowym extra wydatkiem, podeszliśmy do tego z rozsądkiem. Niemniej mamy, z którymi rozmawiałam, chwaliły sobie wycieczkę do agroturystyki czy choćby teatrzyki, więc być może przy gorszej pogodzie warto.

Bezpłatne atrakcje w sanatorium

🍀 Animacje balonowe
🍀 Zabawy w ogrodzie
🍀 Zumba dla dzieci
🍀 Dyskoteka
🍀 Warsztaty taneczne Latin Hips

Na terenie ośrodka znajduje się również plac zabaw. Niestety nie jest on ani najnowszy, ani najbezpieczniejszy. To typowy plac zabaw z rurek jak z czasów PRL. Niestety łuszczy się na nim farba i jest zaniedbany. Przy placu jest duży zielony teren, gdzie odbywają się zorganizowane zabawy dla dzieci. Tuż obok jest też miejsce, gdzie znajdują się stare opony — raj do zabawy dla dzieci, niestety póniej ciężko jest domyć jasne buty czy crocsy.

Dodatkowe wydatki

🔶 Parawan 5 zł doba/30 zł cały turnus
🔶 Pralka 15 zł/pranie
🔶 Lodówka mała 50 zł/ duża 100 zł za cały pobyt
🔶 Bilet normalny do/z Koszalina w przypadku podróży pociągiem 15 zł
🔶 Zabiegi dla dorosłych (cennik w dziale dotyczącym zabiegów)
🔶 Automaty 2 zł/5 zł
🔶 Wesołe miasteczko od 12 zł do 20 zł/atrakcja
🔶 Wypożyczalnie rowerów
🔶 Wypożyczalnie sprzętu wodnego

Wesołe miasteczko cennik Dąbki
Wesołe miasteczko cennik 2022 r.

Żeby nie popłynąć z kasą, zastosowałyśmy z latoroślą zasadę jednej zabawki na wyjazd. Kuracjuszka sama mogła sobie ją wybrać w sklepikach plastikowych pokus usytuowanych na każdym rogu. Dodatkowo wdrożona została zasada maksymalnie jednej atrakcji dziennie typu automat/gokart/dmuchana zjeżdżalnia (w knajpce Pobite Gary przy dokonaniu zakupu na miejscu dmuchaniec w cenie 😁). Radzę przemyśleć temat, bo groźba drenażu portfela jest bardzo realna. Oczywiście zdarzały się odstępstwa, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

Zabiegi

Zabiegi dla dzieci są zlecane przez lekarza podczas wizyty w dniu przyjazdu na podstawie historii choroby.

Sanatorium Cegielski Dąbki gimnastyka
Sala gimnastyczna

Podczas spotkania informacyjnego na początku turnusu szefowa fizjoterapii omawiała wszystkie zabiegi i zalecenia, których należy przestrzegać po ich wykonaniu np. niewychodzenie na zewnątrz minimum przez godzinę po inhalacji. Jest to dość istotne, ponieważ niewiedza może powodować odwrotne skutki od zamierzonych.

Podstawowa paleta zabiegów dla dzieci w Sanatorium Cegielski

⭐ Inhalacja solankowa
⭐ Światłoterapia Bioptron
⭐ Światłoterapia Sollux
⭐ Magnetoteraia Viofor (mata magnetyczna)
⭐ Gimnastyka lecznicza

Dodatkowo można wykupić ww. i inne zabiegi komercyjnie. Sama skusiłam się na pakiet 5 masaży kręgosłupa, a na problemy z zatokami zafundowałam sobie 6 naświetlań lampą Sollux. Oby pomogło… 🤞

Sanatorium Cegielski Dąbki cennik zabiegów
Cennik masaży 2022 r.
Sanatorium Cegielski Dąbki Zabiegi
Cennik zabiegów 2022 r.

W gablotce przy recepcji znajdują się lokalne kosmetyki, które można kupić na miejscu i zabrać do domu. Można tam też nabyć Solankę Połczyńską do inhalacji. Z nami wyjechała jedna butelka i nie omieszkamy kontynuować kuracji w domu.

Zakwaterowanie

Warunki lokalowe w sanatorium HCP Cegielski dzielą się na te po i przed remontem. Niestety pokoi po remoncie jest niewiele. W wysokim sezonie były przydzielane rodzinom, w których było więcej niż jedno dziecko sanatoryjne. Pokoje przed remontem są hmmm… wymagające remontu. W pierwszej chwili byłam tak oszołomiona wyglądem naszego pokoju, że zastanawiałam się jak damy radę spędzić tam ten czas. Jednak bardzo szybko przewartościowałam w głowie cel pobytu i warunki bytowe zeszły na margines. Muszę tu docenić obsługę. Panie pokojowe bardzo przykładały się do swojej pracy. Sprzątanie odbywało się dwa razy w tygodniu, ręczniki były wymieniane na prośbę. Pościel jest zmieniana przy każdej zmianie opiekuna. Jeśli ktoś czuje potrzebę samodzielnego sprzątnięcia pokoju, czy choćby poradzenia sobie z piaskiem na podłodze, to na końcu korytarza zawsze stały szczotki, zmiotki, szufelki oraz wiaderko z mopem.

W naszym pokoju „przed remontem” znajdowały się: dwa krzesła, stolik, szafa, półki na ścianach, lustro, wersalka i pojedyncze łóżko, mały telewizor i radio, czajnik bezprzewodowy, dwie szklanki, talerze, sztućce, szmatka kuchenna, lampka nocna. Na balkonie było kilka sznurków na pranie. W łazience nie było nic ponadto co widać na zdjęciu.

Posiłki

W przypadku 2 tur posiłki są o 08.00; 13.00 i 17.30 oraz 09.00, 14.00 i 18.30

Jedzenie podawane jest do stolików. Porcje nie były przesadnie duże, ale jeśli komuś czegoś brakuje, mógł poprosić o dokładkę. Jedzenie jest typowo domowe/stołówkowe. Obsługa jadalni przemiła i równie pomocna, jak obsługa pokoi. Przyznam, że nie musiałyśmy jadać na mieście – nie licząc sytuacji, gdy podano gołąbki, których nie jadamy.

Niestety przy dużej liczbie kuracjuszy trzeba mieć świadomość, że nie zje się tam posiłku we względnym spokoju. Jadalnia nie jest mała, jednak duża ilość małych kuracjuszy, powoduje, że siłą rzeczy poziom decybeli rozsadza czaszkę. Plusem jest to, że spokojnie można robić sobie kanapki na wynos na drugie śniadanie i na drugą kolację – kolacja o 17.30 to dość egzotyczna pora. Przydadzą się tu pudełka na jedzenie – o lunch boxach i innych przydatnych rzeczach do spakowania do sanatorium pisałam TU.

Na dzieci zawsze na stoliku czeka drugie śniadanie. Podwieczorek dostają już wszyscy goście. W przypadku specjalnej diety można skonsultować się z dietetykiem w sanatorium zarówno przed przyjazdem, jak i w trakcie pobytu. W przypadku kłopotów żołądkowych lekarz zmienia dietę na lekkostrawną. Ośrodek oferuje też dodatkowe usługi dietetyczne.

Opieka medyczna

W sanatorium przez 24 godziny na dobę dyżurują pielęgniarki. W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych można, a nawet trzeba się do nich zgłosić. Dodatkowo na każdym piętrze są wywieszone numery telefonów do kontaktu. Podczas pobytu dziecko ma 4 wizyty lekarskie. 

Choroba dziecka w sanatorium

W momencie zdiagnozowania choroby przez lekarza dziecko trafia na izolację wraz z opiekunem, tak by nie narażać innych kuracjuszy na infekcję. Posiłki są im dostarczane do pokoju. Po ustąpieniu objawów izolacja zostaje zniesiona przez lekarza. Nas na szczęście ominęła ta “przyjemność”, ale była część dzieci, która niestety miała pecha 😔

Zmiana opiekuna

W przypadku zmiany opiekuna należy poinformować zarówno recepcję, jak i pielęgniarki o tym fakcie z kilkudniowym wyprzedzaniem. Po przyjeździe nowego opiekuna trzeba w pierwszej kolejności zgłosić się do recepcji w celu wypełnienia karty meldunkowej oraz do pielęgniarek, aby uzupełnić dokumentację i ewentualnie sporządzić upoważnienie dotyczące opieki. My zmienialiśmy opiekuna dwukrotnie i nie wiązało się to z żadnymi problemami.
Ot dodatkowa papierologia i tyle.

Sanatorium Cegielski Dąbki

Pranie, prasowanie i takie tam

W sanatorium znajduje się pralnio-suszarnia. Na pranie należy się zapisać w recepcji z wyprzedzeniem i w danym dniu udać się po kluczyk i zapłacić 15 zł. W pomieszczeniu są dwie pralki. Czas prania nie powinien przekroczyć 1,5 godziny. Należy mieć ze sobą własny detergent. Ja polecam zabrać z domu kapsułki. Pranie można rozwiesić w suszarni. Ja zdecydowanie preferowałam własny balkon, no ale tu już trzeba mieć szczęście z pogodą. (Podczas naszego pobytu pralka po lewej stronie została wymieniona na nową.)

Jeśli ktoś ma dużą potrzebę wyprasowania ubrań, to żelazko można bezpłatnie wypożyczyć w recepcji. Deski do prasowania są w pralni

Niestety w Sanatorium Cegielski nie ma ogólnodostępnych lodówek. Jeśli ktoś ma potrzebę posiadania takowej w pokoju może ją wypożyczyć za opłatą lub zabrać z domu lodówkę turystyczną.

Sanatorium dla dzieci to nie wczasy

Decydując się na wyjazd do sanatorium dla dzieci, trzeba wziąć pod uwagę różne aspekty takiego pobytu. Przede wszystkim uświadomić sobie, że SANATORIUM TO NIE WCZASY. Dzieci jadą tam w celu „podreperowania zdrowia”. W sanatoriach obowiązuje określony regulamin, trzeba dostosować się do godzin zabiegów i planu dnia. Należy też mieć świadomość, że jest to miejsce z bardzo dużą liczbą dzieci, chorujących na różnego rodzaju schorzenia. Podczas pobytu nasze dziecko również może dostać w bonusie jakąś chorobę. Dzieci narażone są na infekcje w szczególności w chłodniejszych miesiącach, ale latem też mogą się zdarzyć. Nam trafiły się problemy żołądkowe, ból brzuch i apatia. Samo życie. Dodatkowo skrócenie pobytu, jeśli nie ma ku temu rzeczowego uzasadnienia może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów za niezrealizowane zabiegi.

Plaża Dąbki

Sanatorium dla dzieci – czy warto?

Ja ze swojej strony, muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona. Warunki może nie przypominały 5* hotelu, ale przecież nie o to w sanatorium chodzi. 3 tygodniowy pobyt córki praktycznie non stop na świeżym powietrzu + zabiegi to złoto dla kogoś, kto ma problemy zdrowotne i mieszka w zapylonej, otulonej smogiem stolicy.

Pobyt w sanatorium dla dzieci to też niezwykłe doświadczenie z punktu widzenia socjalnego, nie tylko dla dzieci, ale też dla opiekunów. Dzieci niezwykle integrują dorosłych. Nawiązuje się nowe znajomości, poznaje nowych ludzi, często z zupełnie innych środowisk, części kraju, z innym podejściem, spojrzeniem na świat. To jest fascynujące i daje bardzo wymierne korzyści. Pozwala nabrać trochę dystansu do własnego życia i spojrzeć na nie z innej perspektywy, nie tylko w kontekście wychowania czy opieki nad dziećmi, ale też zwykłej codzienności. Dla mnie to było bardzo cenne doświadczenie i bardzo to doceniam.


Z takich bardziej prozaicznych rzeczy to plusem i minusem zarazem było to, że Dąbki to miejscowość typowo turystyczna. My zwykle unikamy takich miejsc, więc przyznam, że stronienie od tłumów i bazarkowego „badziewia” było trudne. Stragany, wesołe miasteczko, warkoczyki, tatuaże, automaty, gokarty no szał dla dzieci i drenaż portfeli dla starych. Na szczęście kolejne dwa tygodnie zorganizowane na wschodnim wybrzeżu dla zdechlaczka, w spokojnym Kopalinie były miłą odmianą i detoksem 😉

Dąbki Plaża

Wiem, że Sanatorium Cegielski wywołuje bardzo skrajne emocje i krążą o nim różne opinie, ale mam nadzieje, że choć ciut przybliżyłam temat i rozwiałam tym wpisem trochę znaków zapytania. Starałam się zawrzeć tu to, co mnie samą frapowało przed wyjazdem. Wyszło trochę przydługo, ale sorry inaczej się nie dało i liczę, że mi wybaczysz 😊 Zostaw koniecznie komentarz, jesli pomógł Ci on choć odrobinę. Pamiętaj też, że w razie jakichkolwiek wątpliwości śmiało, można zadzwonić, do sanatorium i dopytać. Na pewno otrzymasz tam bardzo rzeczowe informacje.

Jeśli chcesz na bieżąco śledzić nasze podróże, polub profil ToTuToTam.eu na Facebooku i Instagramie @totutotam_eu.

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Może Ci Się Spodobać

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *